Kovo 26 d. Panevėžio „Ąžuolo“ pagrindinėje mokykloje vyko etnokultūrinio projekto „Mūsų lobynai“ Aukštaitijos regiono varžytuvės „Tarmių lobynai“ ir „Atverk tautos lobynų gelmes“. Varžytuvėms „Atverk tautos lobynų gelmes“ stropiai ruošėsi vaikų folklorinis ansamblis „Želmenėliai“ (vadovė Rūta Tamašauskienė). Varžytuvėse dalyvavo 80 mokinių ir mokytojų. Varžytuves vertino komisija: dr. Violeta Meiliūnaitė, Lietuvių kalbos instituto mokslinė sekretorė; Nijolė Marcinkevičienė, LLKC Etninės kultūros skyriaus Papročių ir apeigų poskyrio vadovė; Darius Mockevičius, Vilniaus Židinio suaugusiųjų gimnazijos Neformaliojo, papildomo ir meninio ugdymo skyriaus vedėjas; Vitalija Vasiliauskaitė, Etninės globos tarybos specialistė Aukštaitijos regionui; Aurelija Augūnienė, LMNŠC Turizmo ir etnokultūrinio ugdymo skyriaus vedėja.

Pirmasis varžytuvių konkursas buvo komandų prisistatymo. Mūsų komanda sukūrė filmuką apie Širvintas ir jį pavadino „Mes – Širvintų krašto vaikai“. Antrasis konkursas – tautinio kostiumo pristatymo. Mokiniai stengėsi kuo tiksliau apibūdinti Aukštaitijos regiono ir Širvintų krašto tautinį kostiumą, jo detales. Šią rungtį pradinukai atliko be mokytojo pagalbos, ko nepadarė net vyresnieji konkurso dalyviai. Tautosakos paveldo konkurse galėjo dalyvauti ir mokytojas. Pristatytas Širvintų krašto ratelis „Karvelis ant stogo“, kurį išmokė mokinės Astos Ragauskaitės močiutė Elena Ragauskienė, gal prieš dvidešimt metų. Elena Ragauskienė prašė, kad kuo daugiau širvintiškių šoktų šį ratelį. Paskutinysis buvo kulinarijos paveldo konkursas. Pristatant namuose keptą duoną ir ragaišį, pasakojome senovinės Aukštaitijos gryčios gyvenimą: Dagnė mušė sviestą ir pasakojo apie šį sunkų darbą, bet labai gardų rezultatą; Dominykas ir Laurynas su bezmėnu svėrė lašinius; Evelina plėšė plunksnas, o Rugilė linų šukomis šukavo linus; Juras drožė klumpes, o Justas su Otonu iš sūrspaudžio išiminėjo suspaustą sūrį. Kotryna paporino, kaip jos močiutę išmokė kepti duoną Kotrynos promočiutė, močiutė išmokė Kotrynos mamą, mama dabar išmokė ir Kotryną. Duona iškepė neapsakomo skanumo!

Kai visos komandos pristatė kulinarijos paveldą, komisijos nariai priėjo prie kiekvienos komandos paruošto stalo. Ant širvintiškių stalo gulėjo Juro mamos suspaustas sūris, kuris tirpte ištirpo ragaujančių burnose; Kotrynos su mama iškepta duona ir ragaišis, kurio receptu domėjosi komisijos nariai. Emilijos mama pagal senovinį Širvintų krašto receptą išvirė žuvies kukulaičius. Dagnės močiutė sumušė šviežio sviesto, o mama ištroškino pupelių troškinį su lašinukais. Rugilės mama išvirė spanguolių kisielių ir džiovintų obuoliukų kompotą. Vaišių užteko visiems renginio dalyviams. Esame dėkingi ansamblio mamoms ir močiutėms!

Kol komisija tarėsi ir rinko nugalėtojus, visi dalyviai smagiai šoko ir dūko. Apibendrindamas rezultatus, komisijos pirmininkas Darius Mockevičius gyrė vaikus ir jaunimą. Šiais laikais retas jaunas žmogus susidomi etnokultūra. Komisijos narė Vitalija Vasiliauskaitė sakė: „Mano širdis džiaugiasi, kai šoka ir dainuoja vaikų ansamblis „Želmenėliai“, dėkoju juos paruošusiai mokytojai“. Aurelija Augūnienė vaikams sakė, kad jie yra Lietuvos moksleivijos mažuma, bet tokia mažuma, kuria galima didžiuotis ir iš kurios verta mokytis. Linkėjo neužmesti šios prasmingos veiklos ir ateityje. Arvydas Ščiukaitis kvietė širvintiškius ir kitais metais dalyvauti varžytuvėse. Pirmininkas gyrė komandas, kad šios parodė „aukštą pilotažą“ ir išdavė paslaptį, kad į finalą Vilniuje siūlyta vežti visas komandas. Tačiau taisyklės lieka taisyklėmis ir į finalą važiuos vyresniųjų komanda – Panevėžio komanda. Širvintiškiams pažadėta, kad kitąmet bus pasirūpinta, jog jie turėtų savo amžiaus varžovų, su kuriais galėtų susirungti ir finale.

Varžytuvėse „Atverk tautos lobynų gelmes“ Aukštaitijos regiono nugalėtojais tapo:

Panevėžio „Vilties“ pagrindinės mokyklos komanda (mokytoja Audronė Tichanavičienė) ir Širvintų pradinės mokyklos komanda (mokytoja Rūta Tamašauskienė).

Mokytoja metodininkė ir etninės kultūros vyresnioji mokytoja Rūta Tamašauskienė