Iškilmingais eilėraščių žodžiais, skirtais Lietuvai, vaikų folklorinio ansamblio „Želmenėliai“ dalyviai (vadovė Rūta Tamašauskienė) pradėjo Vasario 16-osios – Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos popietę. Į popietę susirinko trečių klasių mokiniai ir jų mokytojos. Mokytoja Rūta su mokiniais paruošė stendą, skirtą šiai dienai paminėti. Papasakojo trečiokams, kad Vasario 16-oji – nacionalinė Lietuvos šventė, skirta 1918 metais Lietuvos Tarybos signatarų pasirašytam Lietuvos Nepriklausomybės aktui paminėti. Dokumentą pasirašė 20 signatarų. Ši istorinė data Lietuvoje minima kasmet. Ansamblio dalyviai užtraukė Antano Baranausko parašytą dainą „Giedu dainelę, savo giesmelę“. Folklorinio ansamblio šokėjai pašoko „Malūnėlį“. Mokytoja Rūta pakvietė visus trečiokus padainuoti nuotaikingą dainelę, kaip smagu traukiniu keliauti po šiandienos Lietuvą.

Paėmusi didelį varpą, mokytoja Rūta pranešė: „Šie, 2015-eji metai, visoje Lietuvoje paskelbti Etnografinių regionų metais. Varpo dūžiai skelbia mūsų mokykloje prasidedančius Etnografinių regionų metus“. Lietuvą sudaro penki XIII amžiuje susiformavę etnografiniai regionai: Aukštaitija, Žemaitija, Dzūkija (dar vadinama Dainava), Suvalkija (Sūduva) ir Mažoji Lietuva. Mokiniams žemėlapyje buvo parodyti visi penki regionai. Kartu pasidžiaugėme, kad gyvename didžiausiame Lietuvos regione – Aukštaitijoje. Šiems metams paminėti, mokytoja Rūta su klasės mokiniais paruošė parodą „Jei prabiltų senieji daiktai ...“. Mokiniai visą savaitę rinko ir nešė šiai parodai išlikusius senuosius daiktus. Ir ko tik čia nebuvo – sviestmušių, lygintuvų, medinių šaukštų, klumpių, bezmėnas, verpimo ratelis, senolių nuotraukų, kareiviškas šalmas, močiučių austos paklodės ir net 100 metų senumo rankšluostis. Šventinę savaitę vyko ši paroda, kurią aplankė visa mokyklos bendruomenė. Trečiųjų klasių mokiniai šią parodą privalėjo labai atidžiai apžiūrėti, nes tą dieną visi rašė rašinį tema „Jei prabiltų senieji daiktai ...“. Mokiniai labai stengėsi. Vėliau klasėse buvo išrinkti patys įdomiausi pasakojimai. Šiuos pasakojimus mokiniai perskaitė šventės metu. Šventei baigiantis, muzikantai (Jonas Romaška ir Pranas Vrubliauskas) grojo trankias melodijas, o trečiokai smagiai šoko. Su gera nuotaika mokiniai skirstėsi į klases, galvodami jau apie kitų metų tokį renginį. Dėkoju 3b klasės tėveliams ir seneliams, padėjusiems surengti senųjų daiktų parodą.

Mokytoja metodininkė Rūta Tamašauskienė


Skaičiuotuvas

Žinau daug skaičių. Mane išdrožė iš medžio, su manimi daug kas skaičiavo. Galiu atimti, dalinti, dauginti, sudėti. Visi labai pasitiki manim, nes aš niekada neklystu skaičiuodamas. Dar buvau reikalingas elektrikams, vandens tiekėjams, kad galėtų pasakyti žmonėms, kiek jie skolingi. O labiausiai reikalingas buvau pardavėjoms. Dabartiniame amžiuje skaičiuoja su automatiniais skaičiuotuvais. O ar automatiniai yra patikimi? Žinokit, kad aš esu naudingas.

Gabija Griškevičiūtė, 3a klasė

Klumpės

Aš esu klumpė. Senovėje mane nešiojo visi. Su manimi šoko įvairiausius šokius. Mane pagamino iš medžio. Nuo seniausių laikų kasdienis lietuvių moterų ir vyrų apavas buvo namų darbo naginės, vyžos, čempės ir klumpės. Dėl formos panašumo į paukštį kartais klumpes vadino „žąselėmis“. Manoma, kad klumpių meistrus iš Olandijos pasikvietė plungiškis kunigaikštis Irenijus Oginskis. Olandai išmokė žemaičius šio amato ir klumpės Žemaitijoje buvo pats populiariausias apavas. Klumpės paplito, nes jų savikaina buvo labai maža. Net žiemą į mišką medkirčiai važiuodavo apsivynioję kojas storais autais ir apsiavę klumpes. Kartais meistras darydavo jas ir valstiečių namuose.

Evelina Lisevičiūtė, 3a klasė

Skaniausio sviesto sviestmušė

Kartą nutiko toks dalykas. Iš senelio rankų gavau dovaną. Tai buvo sena medinė sviestmušė. Aš supratau, kokia ji yra vertinga. Senelis ją labai vertino ir brangino. Su sviestmuše senovėje žmonės mušė sviestą, kuris buvo labai skanus. Mes su mama norėjome išmėginti sviestmušę. Išmėginome. Mušėme sviestą dvi valandas. Pirmiausia pieną „susuperavome“. Iš jo gaunasi grietinė. Šią grietinę supylėme į sviestmušę. Iš šviežios grietinės mušėme sviestą. Išmuštą sviestą plovėme šaltu švariu vandeniu. Pagaliau darbą baigėme. Pasigyriau seneliui. Senelis sako: „Tu esi šaunuolė, mano anūkėle, išmokai mušti sviestą. Džiaugiuosi!“ Užsitepėme sviesto ant duonos riekės. Kaip gardu!

Dagnė Kamarauskaitė, 3b klasė

Verpimo ratelis

Kartą gražioje sodyboje, apleistame trobos kambarėlyje, pagamintas senelio, verpste pasipuošęs stovėjo ir liūdėjo verpimo ratelis. Tądien senutė ieškojo rintės skalbti drabužiams. Ji pamatė senąjį siūlų verpimo prietaisą. Senučiukė paėmė ir pastatė ratelį prie suolo. Vakare, jau sutemus, močiutė prisėdo ir pradėjo verpti. Močiutei draugiją palaikyti atėjo garbaus amžiaus senelis. Jis atsinešė medžio pliauską ir obliuką. Matyt ruošėsi kažką skobti. Senoliai niūniuodami kibo į darbą. Močiutės minamas ratelis tyliai dūzgė. Senelis kruopščiai skobė obliuku klumpes. Senelė išaudė krūvą siūlų ir numezgė šiltas kojines žiemą dėvėti. Senukas išskobė lietuviškais raštais išdrožtas klumpes. Turės kuo apsiauti!

Justas Jakubickis, 3b klasė


Klumpė

Kadaise aš buvau tvirtas medis ir augau Azijos miškuose. Kartą medkirčiai mane nukirto, o dailidė padarė dailią klumpę. Ir štai aš turguje! Čia sutikau savo draugę dvynę. Mus pastebėjo šokėjas iš Lietuvos, kuris ieškojo klumpių šokių konkursui „Patrepsėlis". Mes supratome, kad mums reikės šokti. Pagaliau esame scenoje. Salė pilna žmonių. Pradeda groti muzika. Mūsų šeimininkas kaukši mumis it pasiutęs. Šokis baigėsi ir pasigirdo plojimai. Supratome, kad pasirodėme puikiai. Kol šokėjas mėgavosi dėmesiu, mes svajojome kur keliausime kitur.

Eglė Žygytė, 3c klasė

Skaitikliai

Seniau, kai nebuvo kompiuterių, mobilių telefonų, skaičiavimo mašinėlių, žmonės skaičiavo su mediniais skaitikliais. Tai toks daiktas iš medžio su metaliniais strypeliais ir mediniais rutuliukais. Kiekvienoje eilėje rutuliukai reiškia skaičių vienetus, dešimtis, šimtus, tūkstančius. Seniau net ir parduotuvėse pardavėjos skaičiuodavo su skaitikliais, nes nebūdavo tokių kasos aparatų, kurie patys suskaičiuoja. Man atrodo, kad su šiais skaitikliais yra įdomu, bet sunkiau negu su skaičiuotuvu.

Džiugas Janovskis, 3c klasė

ŠAUDYKLĖ

Aš esu medinis laivelio formos įtaisas į kurį audžiant įdedama privyniota siūlų šeiva. Mes, Šaudyklės, esame padarytos iš kieto medžio: kadagio, obels, kriaušės, uosio, ąžuolo, o dažniausiai iš klevo. Dažnai mumyse būna įrėžtas kūrėjo vardas, pavardė ir data. Mūsų gyvenimas yra sunkus ir nuobodus. Tik austi ir austi, daugiau nieko. Anksčiau, labai seniai buvau graži nauja Šaudyklė. Mane nupirko vienas dailidė. Gražiai išraižė mano plokštumą ir šonus. Po 6 metų dailidė nupirko žmonai kitą Šaudyklę, o mane nutrenkė į kampą. Aš iki šiol guliu voratinkliais apraizgyta ir dūsauju. Vis laukiu dienos, kada būsiu vėl reikalinga.

Meilė Graužinytė, 3d klasė

KLUMPĖ

Esu klumpė. Aš pagaminta iš medžio. Mane sukūrė senelis Tadas. Vieną kartą drožė ir išdrožė mane – klumpę!!! Aš atsiradau seniai, kai dar nebuvo batų. Žinok, patyriau labai daug nuotykių. Ar norėtum išgirsti?

Vieną kartą senelis Tadas išėjo pasivaikščioti. Buvo šlapia ir niūru. Ėjome ėjome, kol priėjome pelkę. Senelis nepamatė pelkės ir įklimpo į ją. Laimė, pats išsikapanojo, o mane paliko vieną. Ar norite sužinoti, kas vyko toliau?

Tadas parbėgęs namo suprato, kad klumpė liko viena. Paėmė ir išdrožė naują klumpę. O kas atsitiko su manimi?

Vieną gražią dieną Tadukas sulaukė savo anūkėlių. Jie žaidė miškelyje, ten kur pelkė. Anūkėlis įkrito į pelkę. Manė viskas, bet klumpė sustabdė skęstantį vaiką, o senelis ištraukė abu. Tada visi laimingai sugrįžo namo.

Na ką, ar patiko mano istorija? Tikiuosi susitikti dar kartą. Dabar esu muziejuje, manau, kad apie mane sužinosite ir daugiau.

Kamilė Andrikonytė, 3d klasė