Lietuviai dažnai pabrėžia, kad vienas svarbiausių mūsų tautinio charakterio bruožų – pagarba tradicijoms, jų puoselėjimas ir saugojimas. Tik ar tikrai šiandien laikomės prieš šimtus metų užgimusių tradicijų?

Gruodžio 18 dieną mokykloje vyko integruoto ugdymo diena „Etninės tradicijos ir šiandiena sutinkant šv. Kalėdas“. Pagrindinė dienos veikla – pamokos, tik jos vyksta kiek kitaip. Pasitelkiama mokytojų išmonė, tėvelių pagalba. Tradiciškai šią dieną mokykloje baigiami pradėti darbai, tarsi susumuojami rezultatai. Mokiniai įtraukiami į rimtus darbus, panaudojant įvairius žaidybinius elementus, nes mokykloje žaisti laiko nėra. Stengiamės vaikams padėti suprasti, kad papročiai vis dar yra, kad tradicijos – kūrybinis procesas.

Lapkričio-gruodžio mėnesiais buvo vykdoma mokyklos tęstinio projekto „Metų ratas“ veikla – akcija „Mažųjų rankų šiluma – artimųjų šypsenoms“. Akcijos tikslas: bendradarbiaujant su UAB „Askovita“ supažindinti su keramiko, puodžiaus profesijomis, mokyti dekoruoti gaminius bei dovanoti juos artėjančių švenčių proga savo artimiems žmonėms. Mokiniai su mokytojais dekoravo keramikų dovanotus gėlių vazonėlius. UAB „Askovita“ juos padengė laku ir gruodžio 18 dieną vaikų darbai grįžo į mokyklą. Dalis šių dirbinių taps namų puošmena per šv. Kalėdas. Nuoširdus ačiū UAB „Askovita“ vadovams, darbuotojams už idėją, už pagalbą.

Šios dienos pamokos mokiniams baigėsi mokyklos salėje. Per visus metus vaikai, mokytojai patys daug kartų būna artistai, dainininkai, šokėjai. Šį kartą visi žiūrėjome trumpą „Drakoniuko“ teatro spektaklį vaikams „Kalėdinė Kaminkrėčio istorija“. Labai subtiliai mus mokė pastebėti šalia esantį žmogų, rūpintis juo. Kartais paprastas, nieko neišsiskiriantis, bet savalaikis poelgis, gali padaryti didelį stebuklą ir suteikti kitam džiaugsmo. Vaikai nebuvo pasyvūs stebėtojai, atkeliavęs tikras Kalėdų senelis įtraukė visus į žaidimus. Ačiū tėveliams, kad finansavo vaikų pramogą. 30 mokyklos mokinių renginį stebėjo nemokamai. Tai „Drakoniuko“ teatro artistų dovana, ačiū jiems.

Į namus visi skirstėmės šiek tiek pavargę, tačiau laimingi, kupini Kalėdinio stebuklo laukimo jausmo. Visi turime suvokti, kad kiekviena tradicija kinta pagal tai, kiek ji yra aktuali žmogui: vieni papročiai numiršta, kiti atsiranda. Tiesa, esminiai dalykai lieka, tik apauga šiuolaikinio gyvenimo atributais, kad net sunku suvokti, kaip buvo anksčiau ir ką jie reiškė. Svarbu suprasti, kad viso ko gražaus, gero, tikro pradžių pradžia – Šeima ir Meilė. Ar ne tai svarbiausia užgimusio Kūdikėlio Jėzaus ir Kalėdų šventės mintis?

Direktoriaus pavaduotoja neformaliajam švietimui Liuda Bytautienė