Technologijų amžiuje mokiniai vis rečiau laisvalaikį praleidžia prie knygų. Gerinti mokinių skaitymo motyvaciją – tokį tikslą išsikėlė BMT 3 projekto komanda, kurią sudarė pradinių klasių mokytojos metodininkės Aušra Lebedevienė, Svetlana Paliukėnienė, Lena Vaitkūnienė bei pradinių klasių vyresnioji mokytoja Živilė Lisauskienė. Pasitarusios mokytojos nusprendė, kad išsikelto tikslo sieks, vykdydamos ilgalaikį projektą „Skaitau ir augu", kurio pirmas etapas prasidėjo 2013 m. pavasarį ir tęsėsi iki rudens.

Mokytojos suplanavo veiklą, kurią vykdė kartu su savo mokiniais. Pirmiausia buvo atliktas tyrimas „Kodėl (ne)skaito pradinukai?". Jis parodė, kokia yra skaitymo situacija. Išanalizavusios ją, mokytojos nutarė ieškoti būdų, kaip paskatinti mokinius domėtis grožine literatūra. Užvirė darbas. Mintis vijo mintį, veikla keitė veiklą. Išsiaiškinome, kad kovo mėnesį 60 metų jubiliejų šventė poetas J.Erlickas. Projekto dalyviai jį pasveikino ypatingai – klasėje skaitė J.Erlicko eilėraščius ir iliustravo juos, įruošė ant langų vitražus.

O kiek džiaugsmo mokiniams suteikė knygų skirtukų paroda! Skirtukai stebino savo įvairove: popieriniai, mediniai, puošti karoliukais, austi, siuvinėti, velti, drožti... Bet svarbiausia – gaminti nuoširdžiai.
Daug diskusijų sukėlė seniausių šeimos knygų paroda. Mokiniai pamatė knygas, kurioms daugiau nei 100 metų. Įdomu buvo pavartyti vadovėlius, iš kurių mokėsi senoliai. Palyginome, kuo skiriasi senos knygos nuo šiuolaikinių.
Tyrimas „Kur žmonės skaito?" parodė, kad skaityti galima visur. Šį darbą atliko mokiniai. Jie stebėjo skaitančius žmones, ieškojo skaitytojų įvairiausiose vietose, atradimus fiksavo klasės projekto vykdymo lape, fotografavo, kur žmonės skaito, gautus rezultatus apibendrino.

Balandžio 23 diena – Pasaulinė knygos diena. Projekto dalyviai pakvietė visą mokyklos bendruomenę paminėti šią dieną. Mokiniai, mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai susirinko sporto salėje. Kiekvienas atsinešė savo skaitomą knygą. Visus vienijo šūkis „Skaitau aš, skaitai tu, skaitome visi kartu!".

„Penktadienio skaitymai" padėjo mokiniams suprasti, kad skaityti reikia visą gyvenimą. Penktadieniais mokyklos bibliotekoje laukdavome svečių, kurie pasakojo, kodėl reikia skaityti, rodė knygas, kurias skaito darbe ir laisvalaikiu. Džiaugėmės, kad apie savo draugystę su knyga papasakojo mokyklos direktorė Irena Sližauskienė, knygyno direktorė Vaiva Daugėlienė, kunigas Marius Talutis, Širvintų raj. policijos komisariato prevencinio poskyrio specialistė Ginta Čepienė, Širvintų vicemeras Andrius Jozonis. Gerų emocijų suteikė susitikimas su mokytoja Adele Gelažuniene ir mokinės močiute Maryte Viliuviene. Jos paskaitė tarmiškai (žemaitiškai ir dzūkiškai).
Mokiniams įspūdį paliko veikla „Skaitymai mažiesiems". Projekto dalyviai turėjo galimybę skaitymo įgūdžius pritaikyti praktiškai netradicinėse aplinkose: jie skaitė grožinius kūrinius priešmokyklinukams. Net vasarą projektas tęsėsi! Mokiniai „augino" knygų medžius. Perskaitė knygelę – išaugo lapelis!

2013 m. lapkričio 7 d. Širvintų švietimo centre vyko gerosios patirties sklaidos ciklo „Kolega – kolegai" seminaras pradinių klasių mokytojams – „Mokinių grožinės literatūros skaitymo motyvacijos skatinimas pradiniame ugdyme". Mokytojos A. Lebedevienė, Ž.Lisauskienė, S.Paliukėnienė, L.Vaitkūnienė noriai pasidalino savo patirtimi. Lektorės supažindino su skaitymo situacija Lietuvoje, apibendrino mokinių skaitymo motyvacijos skatinimo patirtį Lietuvoje ir užsienyje, pristatė mokykloje vykdyto projekto „Skaitau ir augu" veiklos rezultatus.

Apie projekto sėkmę byloja dalyvių mintys. Štai keletas jų: „Projektas vadinosi „Skaitau ir augu". Tai nereiškia, kad tu skaitysi ir užaugsi didesnis. Ne. Tai reiškia, kad tu skaitai ir augi žiniomis" (Laurynas), „Penktadieniniai skaitymai", J.Erlicko eilėraščių iliustracijų vitražai ant langų, skirtukų paroda, bendras skaitymas sporto salėje... Vienu žodžiu – SMAGU!!!" (Povilas), „Šis projektas manyje įkvėpė naujų idėjų. Manau, kad jį reikėtų tęsti!" (Adrija).

Širvintų pradinės mokyklos BMT3 komanda